Dievčatká v kláštore prežívali peklo skoro roky!
DUBLIN - Viac ako 10-tisíc dievčat bolo nútených vykonávať ťažkú neplatenú prácu v chudobincoch vedených katolíckymi mníškami v Írsku v rokoch 1922 až 1996. Po nedávnom ospravedlnení írskeho premiéra Enda Kennyho za zverstvá, ktoré si vytrpeli, sa už o odškodné prihlásili stovky žien. O živote za múrmi Magdalene Laundries (Magdeleniných práčovní) porozprávala 77-ročná Kathleen Leggsová, ktorá má dodnes nočné mory.
Kathleeniným jediným zločinom bolo, že sa narodila ako nemanželské dieťa, a tak sa zdalo byť ideálnym riešením poslať ju práve k mníškam, aby sa skrylo toto "hanebné tajomstvo". Ako 14-ročná sa dostala na školu St. Marie v Dubline, kde pracovala v hrozných podmienkach. A aj napriek tomu, že odvtedy už prešla celá večnosť, dodnes nemôže vymazať spomienky na život v práčovni.
"Bolo to otroctvo. Zakaždým, keď zavriem v noci oči, vidím to tam,"hovorí matka dvoch detí z mesta Bournemouth, ktorá uviedla, že jej sny o tom, ako sa o ňu v škole postarajú, spľasol už pár minút po vstupe do chudobinca. Zbavili ju jej mena a pridelili číslo 26. "Boli sme roboti. Stratili sme zmysel pre identitu. Vzali nám naše rodné listy. Nemali sme žiadny kalendár alebo zrkadlo. Nevedela som, ako v skutočnosti vyzerám, alebo kedy mám narodeniny."
Za najhoršie však Kathleen považuje trestanie manuálnou prácou. Dievčatá vstávali už na úsvite, aby išli najprv na omšu a potom od ôsmej hodiny ráno do ôsmej večer čistili rukami a na kolenách dlhé chodby."Bola to práca, s ktorou by sa natrápil aj dospelý muž, nieto ešte osirené mladé dievčatá. Niektorí mali len 11 rokov," spomína Kathleen a dopĺňa zážitky o sadizme mníšok.