Kto sú najbohatší ľudia na svete? Bill Gates je oproti nim predavač Nota Bene...
Nie je to tak dávno, čo na navštevu na Slovensko prišiel môj priateľ z dalekého Taiwanu, nenápadného ostrova 600 km od Čínskej ľudovo-demokratickej republiky.
Pri diskusiach o všetkom možno sme sa dostali k téme: peniaze. My v Európe a možno aj v Amerike máme prehľad o najbohatších ľuďoch prostredníctvom ekonomického časopisu Forbes. Vieme, že najlepšie je na tom Bill Gates, potom niaky mexičan a za ním ide W. Buffet. Tento názor som prezentoval aj pred mojim priateľom z Taiwanu. Opytal sa ma, či si naozaj myslím, že Gates je najbohatší...
Porozprával mi, že Forbes nemá a ani nebude mať nikdy prehľad o majetku čínskych zbohatlíkov, pretože si to vládnuca komunistická strana neželá.
Rozhovoril sa o veciach, o ktorých my v Európe nemáme až také vedomosti. Všetko začalo tesne po druhej svetovej vojne odchodom pár sto tisíc ľudí pred komunizmom na vzdialený ostrov Taiwan. Tu sa ukryli ľudia, ktorý sympatizovali s vodcom protikomunistikého hnutia v Číne Čankajškom.
Postupne budovali svoju novú krajinu pod ochranou USA. Koncom 70 rokov sa v krajine začal ekonomický boom za pomoci amerického kapitálu. Určite si pamätáte, že všetka elektronika a oblečenie boli Made in Taiwan. USA začali ako prvé využívať lacnú pracovnú silu v ázií. Postupom času, sa ale v Taiwane vytvorila silná stredná trieda, ktorá už nechcela makať v továrni na američanov. Otvárali vlastné továrne a dovážali migrantov z komunistickej Činy, aby za lacný peniaz pracovali namiesto Taiwancov v továrňach. Lenže po určitom čase sa stali aj takýto pracovníci príliš nákladný. Rozmýšľali, ako dosiahnuť ešte väčší zisk. Nestačilo im byť najbohatší na ostrove Taiwan. V tom čase prišiel rozpad východného bloku v roku 1989 a aj rozpad Sovietskeho zväzu.
V Číne prišli na to, že len ekonomika chýbe svetom a otvorili možnosť podnikať pod hlavičkou komunistickej strany. Toto využili Taiwanský podnikatelia a cez komunistických funkcionárov investovali peniaze do fabrík po celej Číne. Náklady na výrobu boli minimálne a odberatelia po celom svete posielali objednávky na lacný tovar v miliardách dolárov. Čínska ekonomika rástla neuveriteľným tempom skoro 20 rokov. Medzitým sa objem objednávok znásobil cca 200 x. Skoro každá továreň v Číne patrí niekomu z Taiwanu.
V súčasnosti je Činska ekonomika produktívnejšia ako ekonomika USA alebo Európy. Točia sa tam neuveriteľne peniaze. Jeden z prvých podnikateľov z Taiwanu, ktorý zároveň spolupracoval s komunistami je Wu Kuan-čeng. O ňom sa hovorí ako o najbohatšom človeku na svete. Vlastí okolo 50 tovární, ktoré sa špecializujú na export hlavne na trh USA. Celkovo sa hodnota jeho majetku odhaduje na trojnásobok hodnoty majetku Billa Gates. Je to okolo 210 miliárd dolárov. Toto číslo ale nemusí byť uplne presné, pretože komunistická Čína sa snaží udržať svoje majetky v tajnosti. Po ňom nasledujú bývalí komunistický funkcionári, ktorý už odišli zo strany na politický dôchodok. Vo svete sú známi iba čínsky miliardári, ktorí podnikajú na internete. Jack Ma je majiteľom portálu Alibaba.com a jeho majetok sa odhaduje na 10 milard dolárov, alebo Robin Li, ktorý je majiteľom Baidu.com s majetkom cca 11,4 miliardy dolárov. V Číne nárástol počet miliardárov počas jednoho roka o 66%. Tieto čísla jasne ukazujú kto nám bude ekonomicky vládnuť v budúcich rokoch.
Bill Gates sa musí ešte moc snažiť aby dobehol snaživých číňanov a o Európanoch ani nehovorím.