Mafia vo futbalovom Slovane...
ŠK Slovan Bratislava najslávnejší slovenský veľkoklub má bohatú históriu nie len na futbalových trávnikoch, ale aj vo funkcionárskych radoch. V komunistickej minulosti bol veľký fanúšik Slovana generálny tajomník Komunistickej strany Slovenska Gejza Šlapka. Do Slovana v tom obdobý tiekli veľké peniaze z Chemických závodov Juraja Dimitrova. Gejza Šlapka bol považoval za jedno z najmocnejších ľudí na Slovensku, preto boli všetci hráči pod ochranou a dostali všetko na čo si pomysleli. Keď Gejza skončil vo funkcií tajomníka KSS Slovan na dva roky vypadol z prvej federálnej ligy.
Tesne pred rokov 1989 sa do fukcie predsedu ŠK Slovan stal pán J. Čaniga a ako najbližšieho spolupracovníka si zvolil Antona Ondruša v roku 1990. Už v tom čase sa začalo hovoriť o rôznych ľuďoch z politických ale aj mafiánskych kruhov, ktorí stoja vo vedení klubu. Čaniga spreneveril veľa peňazí z predaja hráčov, ale aj od sponzorov. Hovorilo sa o bossovi podsvetia Sýkorovi, ktorý požičal niekoľko sto tisíc ešte korún. Po Čanigovi nastúpil do vedenia bývalí minister hospodárstva a zároveň v tom čase generálny riaditeľ SPP Ján Ducký. S ním prišli do Slovana peniaze ale aj podsvetie, ktoré v tom čase prežívalo zlaté časy.
Duckému za chrbtom stál dnes už nebohý Jozef Svoboda. Tento bývalí zápasník bratiskavskej Dunajplavby bol bossom jednej z najsilnejších skupín bratislavského podsvetia, ktorých volali po ňom Svobodovci. Ovládal hazard v hlavnom meste prostredníctvom svojich kasín a výherných automatov. Hovorilo sa, že za deň zarobí 40.000 Euro denne. Vlastnil kasíno v Redute, ale aj v štátnom hotely Forum - Crown Plaza s názvom Casinos Regensi. Tiež sa zviditeľnil so svojou milenkou, ktorá bola v tom čase extrémne populárna moderátorka Zuzana Belohorcová. Prebral ju inak hercovi Jozefovi Vajdovi. Hneď po príchode do klubu, určil za trénera svojho brata Miroslava Slobodu. Jozef v tom čase pomohol jednému neznámemu mladíkovi otvoriť dvere do veľkého sveta podsvetia a obchodu. Bol to dnes už bývali majiteľ Artmedie Petržalky a dnešný, paradoxne, majiteľ Slovana - Ivanovi Kmotríkovi. V tom čase kúpil asi najpopulárnejšieho slovenského futbalistu Jozefa Majoroša. Osobne ho vyplácal a aj držal nad ním ochrannú ruku. Sloboda mal súkromnú armádu zloženú z biletárov v jeho kluboch v počte asi 180 ľudí.
Jozef, ale začal mať problémi s drogami a jeho vedenie v skupine prebral Jánko Takáč a o ekonomické veci sa začal starať Surovčík. Mimochodom obaja sú už mŕtvy. A Svoboda tiež. Všetkých zastrelil neznámi páchateľ. Najskôr Takáča potom Surovčíka a nakoniec Svobodu. Ivan Kmotrík vďaka kontaktom zastreleného Svobodu sa dostal k privatizácií Grafobalu v Skalici a na istý čas sa nevenoval futbalu.
Po odchode Svobodu nastúpil ako sponzor klubu Peter Čongrady alias Čongy, ktorý patril ku skupine Sýkorovcov. Skupina okolo Čongyho a Kýbla - Sýkorovci boli najsilnejšou skupinou v Bratislave a na celom západnom slovensku. Cez Norbiho Kočiša z Veľkého Mederu ovládali aj okolie Dunajske Stredy, cez Ferusa mali silný vplyv v okolí Nitri. Čongy po príchode posunul za asistenta trénera svojho veľmi dobrého kamaráta Karola Marka, ktorého možeme vidieť ako špecialistu na taliansky futbal v každom štúdiu ligy majstov na RTVS v úlohe spolukomentátora.
Karola Marka ako trénera stvoril v podstate boss podsvetia Čongy. Marko pôsobil ako tréner v klube Bánska Bystrica, Slovan Bratislava následne v Českých kluboch Ostrava alebo Pribram. Všade extrémne neúspešne... Čongyho nakoniec v roku 2004 zastrelili dávkou zo samopalu pred jeho reštauráciou. Karolovi Markovi ešte pomohol prebrať prebrať niekoľko podnikov. Marko bol predajcom spoločnosti FIAT na Slovensku a cez Čongiho zobral predajnu Auto Scoti na Gagarinovej ulici v Bratislave. Podnik si pekne rozdelili. Karol prebral predajňu FIAT a Čongi dostal v objekte posilňovňu a ostatné priľahle budovy. Karol Marko začínal ako vekslák pred hotelom Kiev v Bratislave. Po revolúcií začal z Talianska ojazdené autá a hneď aj súčiastky. Prvé peniaze investoval do licencie na predaj Fiatov. Robil zaroveň predajcu aj importéra pre Slovenský trh. Z času na čas zamiešal medzi nové autá aj ukradnuté, ktoré vydával za nové. Teraz už robiť čierne kšefty nemusí, pretože jeho firmy fungujú bez problémov.
Z toho jednoduchého prehľadu vidieť, že veľa sponzorov alebo majiteľov Slovana Bratislava skončila násilnou smrťou. Začal to Jánko Ducký, po ňom nasledoval Jožko Sloboda - 6 výstrelov do hlavy a nakoniec Čongy - 15 guliek zo samopalu. Zastrelil aj Janka Takáča a Jožka Surovčíka ako veľmi blizkych Slobodových spolupracovníkov. Musím skonštatovať, že ja sponzorovať SLOVAN nechcem. Rád by som ešte pár rokov požil....