Snajper je po slovensky odstrelovač...
Na akú vzdialenosť dokaže odstrelovač trafiť či pripadne aj zabiť svojho nepriateľa? Súčasný rekord brží vojak z austrálskej jednotky Delta Company, ktorému bolo podľa GPS nameraný úspešný zásah s následkom smrti na vzdialenosť 2815 metrov. Stalo sa to minulý rok v Afganistáne a vojak použil pušku značky Barrett s veľkou rážou 58 BMG. Talibanec musel byť po strele na franforce, pretože táto munícia sa používa ako prierazná munícia proti obrneným vozidlám.
Veľmi dôležitým faktorom kvality strelby je munícia. Snajpri používajú váhou ťažkú muníciu, pretože tá nepodlieha povetersnostným podmienkam ako vietor, alebo dážď. Odstrelovač potrebuje dosiahnuť čo najväčšiu rýchlosť a optimálnu trajektóriu letu.
Z histórie poznáme veľa snajprov - vojenských hviez. Jedna z najznámejších je Červená Ljuda svojim menom Ljudmila Pavličenkova z bývalého Sovietskeho Zväzu. Robotníčka z Togliaty mala po 3 mesiacoch druhej svetovej vojny 200 mŕtvych nemeckých duší. Po šiestich mesiacoch nemecká armáda vypísala odmenu vo výške 3000 nemeckých mariek. Keď sa to Stalin dozvedel stiahol svoje hlavné eso propagandy do úzadia. Ljuda začala školiť snajprov červenej armády.
Normálny vojaci snajprov nemajú radi. Hlavne snajprov nepriateľa. Kôli jednámu odstrelovačovi dokážu niekedy presmerovať logistiku pre celú armádu. Snajprov zo zásady ako rukojemníkov v žiadnej vojne nebrali.